Viyana Öyküleri - 02

Joseph Haydn – 2. Bölüm

Viyana Öyküleri’nin ilk bölümünde Joseph Haydn’ın “Sürpriz” başlıklı 94 numaralı Sol Majör senfonisinin besteleniş öyküsünü anlatmıştım. Bu bölümde de bestecinin “Londra” başlıklı 104 Numaralı senfonisi yer alıyor.

Haydn’ın eserlerine baktığınızda; “Sürpriz”, “Veda”, “Londra”, “Saat”, “Ustura”, “Dalgın”, “Ayı” gibi başlıklar görürsünüz. Bu başlıklar sizi yanıltmamalı. Sözgelimi “Ayı” başlığını taşıyan 82 Numaralı Do Majör Senfonisinde bir ayının betimlendiğini düşünmeyin. Ya da “Ustura” başlığını taşıyan yaylı dörtlüsünde usturayla kesilen sakal sesi duymayı beklemeyin. “Londra” başlıklı senfonisi de aynı şekilde. Eser, Londra’yı betimlemez. Haydn’ın Londra’da bulunduğu sırada bestelediği “Londra” ya da “Salomon” senfonileri olarak adlandırılan senfoniler dizisinin sonuncusudur.

1790 yılı Joseph Haydn’ın hayatındaki önemli dönemlerden biridir. Prens Nicolaus Esterhazy’nin ölümünden sonra İngiltere’de çalışan Peter Salomon, Joseph Haydn’ı Londra’ya davet eder. Haydn da Salomon’un teklifini kabul ederek Londra’ya gider:

Londra’ya gittiğinde Haydn kendisini özgür hissettirir ve burada bulunduğu dönemde en iyi eserlerini besteler, aranan bir besteci olur. Yıllarca Esterhazy’lerin sarayında yemek müziği yaptıktan sonra, bu değişiklik Ona iyi gelmiştir kuşkusuz. Çünkü saraydayken, senfonilerini Esterhazy’nin üye sayısı sınırlı olan orkestrasına göre bestelemesi gerekiyordu. Bu nedenle senfonide gelmek istediği noktaya gelmesi de zordu. Şimdi bu konuda özgürdü. Bu özgürlük Ona, senfonide son sözleri söylemesini sağlamıştı. Londra Senfonisinde olduğu gibi…


Rabia TAŞALTI

Atölye Hakkında | Özgeçmişler | Fotoğraf | Video | Yazılar | Basında | Etkinlik&Duyurular | İletişim

Teşvikiye mh. Şakayık sk. Nil Apt. No:55 Da:1 Nişantaşı - İstanbul
Telefon: (0 536) 475 25 71