Viyana Öyküleri - 07

Wolfgang Amadeus Mozart – 2. Bölüm

Piyano Konçertosu No.20 Re Minör, K.466:

“Oğlunuz bugüne dek tanıdığım en büyük besteci!”
J.Haydn

Şubat 1785’de Viyana gelen ve oğlunun henüz bitirmiş olduğu konçertonun ilk seslendirilişini izleyen Leopold Mozart, konserin hemen ardından dönemin bir başka önemli bestecisi ve öğretmeni Joseph Haydn’dan bu sözü duyar. Leopold’a göre Amadeus’un geldiği seviye, sahip olduğu yeteneğe göre gelmesi gerekenden aşağıda olsa da Baba Mozart’ın, Haydn’ın söylediği bu sözün ardından ne kadar gurur duyduğu, konser gecesi kızı Nannerl’e yazdığı mektupta açıkça görülür:

“Viyana’ya geldiğim günün akşamı, Wolfgang’ın ilk abonman konserine gittim. Senfonilerden bir kaçı çalındı önce. İtalyan tiyatrosundan bir hanım birkaç arya söyledi. Ardından kardeşinin kusursuz konçertosunu dinledik. Geldiğimde notaları kopya eden kişi, eser üzerinde çalışıp duruyordu. Kardeşin kopyaları gözden geçirmek zorunda olduğu için konçertonun Rondo kısmını çalışmaya fırsat bulamadı. Fakat yine de enfes bir konserdi. Konserin ardından Haydn’dan, kardeşinle ilgili övgü dolu sözler duydum.”

Leopold Mozart’ın, kızı Nannerl’e yazdığı mektupta sözü geçen ve ilk kez, tamamlandığı günün akşamı, 10 Şubat 1785’de seslendirilen bu konçerto Mozart’ın KV.466 sayılı 20 Numaralı Re Minör Piyano Konçertosudur. Eser, uzun bir orkestra girişiyle başlar. Hemen ardından galant biçeminin ötesinde bir yapı… Dramatik gerilim. Fagotlar, Obualar ve onların ardından da flüt, bölümün ikinci temasını sunarlar. Sonra yine baştaki gerilim… Ardından kemanların duyurduğu, dingin bir tema. Orkestranın ana temayı tekrar duyurmasının ardından yeni bir tema ile piyano duyulur. Orkestra ile solist arasında duyulan arpejler ve gamlar, bir diyalogu andırır. Konçertonun 2. bölümü eşsiz bir Romanstır. Mozart’a özgü bir düş… Sonat biçimindeki son bölüm, Mozart’ın minör tondaki, karşıt düşüncelerle yüklü, gösterişli bir bitişe sahip ender rondolarından biridir…


.Rabia TAŞALTI

Atölye Hakkında | Özgeçmişler | Fotoğraf | Video | Yazılar | Basında | Etkinlik&Duyurular | İletişim

Teşvikiye mh. Şakayık sk. Nil Apt. No:55 Da:1 Nişantaşı - İstanbul
Telefon: (0 536) 475 25 71