Beyaz Gecelerden Bir Öykü - 02

Piyotr Ilyich Tchaikovsky - 2. Bölüm

"Bir Öyküdür Müzik" köşesinin ilk bölümünde Beyaz Gecelerde bir yolculuğa çıkmıştık. Rus besteci Piyotr Ilyiç Çaykovsky'nin "Fındıkkıran" bale süiti eşliğinde bir yolculuk. Bu bölümde de Çaykovsky'nin 0p.36, 4 numaralı Fa minör Senfonisinin besteleniş öyküsünün ve bestecinin hayatından bir kesitin yer aldığı yolculuğumuz devam ediyor...

1877 yılında Nadejda Filaretovna von Meck ile tanışması Çaykovsky'nin hayatında bir dönüm noktasıdır belki de. Nadejda Filaretovna von Meck. Gerçek bir müziksever... Dönemin aristokrat çevresiyle ilgilenmeyen von Meck'in, besteci ile tanışmadan önce de Ona hayranlık duyduğu, Onun hakkındaki bilgileri himaye ettiği Kotek adlı kemancıdan aldığı pek çok yazılı kaynakta yer alır. Von Meck, Çaykovsky'nin yoksul bir hayat sürdüğünü, geçirdiği bunalımları, öğretmenlikten ayrılmak istediğini öğrendiğinde; başlangıçta belli etmediği yardımlarını daha sonraları Onu kırmayacak incelikle, düzenli bir gelire bağlamayı teklif eder. Bu sayede Çaykovsky, kendini tümüyle beste yapmaya adama imkânı bulur. 1877 yılının Mayıs ayında, von Meck'e gönderdiği bir mektupta şu satırları yazar. "Şu sıralarda, kış aylarında yazmaya başladığım senfoni ile uğraşıyorum. Bu senfoniyi size sunmak istiyorum. Çünkü onda düşüncelerinizin yankılarını bulacağınıza inanıyorum." Çaykovsky bu mektupta ayrıca, senfoninin içeriğini de uzun uzun anlatır. "En iyi dostuma" sözleriyle ithaf ettiği 4. senfoni, Çaykovsky ve von Meck'in dostluğunun ilk ürünüdür.

Eser ilk seslendirilişinde başarılı olamaz; Ancak, 1878 Kasım'ında Saint Petersburg'da, Napravnik'in yönetiminde gerçekleşen ikinci seslendirme tam bir zaferle sonuçlanır. Hatta eserin scherzo bölümü, seyircilerin isteği üzerine ikinci kez seslendirilir.

Rabia TAŞALTI

Atölye Hakkında | Özgeçmişler | Fotoğraf | Video | Yazılar | Basında | Etkinlik&Duyurular | İletişim

Teşvikiye mh. Şakayık sk. Nil Apt. No:55 Da:1 Nişantaşı - İstanbul
Telefon: (0 536) 475 25 71