Beyaz Gecelerden Bir Öykü - 03

Piyotr Ilyich Tchaikovsky - 3. Bölüm

Bu haftanın iki öyküsü de Beyaz Geceler'den. Ve yine Çaykovski.

"Kuğu Gölü", "Fındıkkıran", "Uyuyan Güzel", "Romeo ve Juliet", "Evgeny Onegin", "Maça Kızı", "1812 Uvertürü" ve daha birçokları... Adları bazen hatırlanamasa da, ezgileri pek çok kişiye tanıdık gelen 150 yıllık eserler. Ve bu eserlerin yaratıcısı Piyotr Ilyiç Çaykovsky. "Rus Beşleri" adıyla bilinen grupla aynı zaman dilimi içinde yaşayan Çaykovsky, eserlerinde bu grubun üyeleri gibi Rus halk müziği öğelerine fazla eğilmez. Mozart'ın müziğini benimser ve İtalyan ekolüne yakınlıkduyar. Bu bakımdan başlangıçta "Rus Beşleri" ne yakın olan besteci, sonraları ulusal ve yabancı öğeleri eserlerinde birleştirmesiyle guruptan düşünce olarak ayrılır. İtalya gezisi sırasında bestelediği, sokaklarda duyduğu İtalyan halk ezgilerinden kurulu "İtalyan Kapriçyo su" buna bir örnek.

KUĞU GÖLÜ:

"Kuğu Gölü" balesi, bestecinin en tanınmış eserlerinden biri. Çaykovsky, 1895 yılında St. Petersburg'da Marius Petipa'nın koreografisi ile sahnelenen bu eserin süit düzenlemesini yapmayı çok istemiş, fakat bu isteğini gerçekleştirememiştir. Sonraları orkestra şefleri "Kuğu Gölü" üzerine kendi anlayışları doğrultusunda farklı yorumlar ortaya çıkarır. Eserin konusu bir Alman Efsanesinden alınmıştır. Büyü ile kuğuya dönüşen bir prensesin öyküsüdür bu. Prenses sadece ay ışığındaki büyü ile yeniden insan olabilir. Bir prens gelir. Kuğuya dönüşen prensesi bu durumdan kurtarır.
...

Op.23, No.1 PİYANO KONÇERTOSU:

1869-1875 yılları Çaykovsky'nin en verimli yıllarıydı. "Fatum" adlı senfonik şiir, "0p.11 Kuartet", "3. Senfoni", "Demirci Vakula" bu dönemin ürünleridir. Besteci piyano için de üç konçerto bestelemişti. Üçüncüsü tamamlanmamış olan bu eserlerden en popüler olanı 0p.23, 1 Numaralı Si bemol Minör Piyano Konçertosudur ve o yıllar arasında bestelenmiştir. Çaykovsky, zorluğu ve teknik açıdan sağlamlığı ilk bakışta göze çarpan bu eserini tamamladığında dostu piyanist ve besteci Anton Rubinstain'a götürür. Rubinstain, esere baktıktan sonra sert bir şekilde "Bu çalınamaz!" der. Fakat konçertonun 1875 yılında Hans von Bülow tarafından seslendirilmesinin ve kazandığı başarının ardından Rubinstain görüşünü değiştirir. 1878 yılında Paris'teki Dünya Sergisi'nde "Rus Konserleri" dizisinde bu konçertoyu çalar.

Soliste ustalığını tam anlamıyla göstermesine olanak tanıyan, halk ezgilerini ve danslarını içinde barındıran bu konçerto, günümüzde de sıkça konserlerde seslendirilir.

Rabia TAŞALTI

Atölye Hakkında | Özgeçmişler | Fotoğraf | Video | Yazılar | Basında | Etkinlik&Duyurular | İletişim

Teşvikiye mh. Şakayık sk. Nil Apt. No:55 Da:1 Nişantaşı - İstanbul
Telefon: (0 536) 475 25 71